Strona główna > Artykuł

"W drodze do Fryderyka" - reportaż Cezarego Galka

Studio Reportażu i Dokumentu

24 kwietnia 2026 roku w Narodowym Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu ogłoszono laureatów najważniejszych polskich nagród fonograficznych w muzyce klasycznej. W kategorii Album Roku - Muzyka Oratoryjna i Operowa nagrodę Fryderyka otrzymało nagranie Membra Jesu Nostri, kompozycja Dietricha Buxtehude w wykonaniu solistów: Marzeny Michałowskiej, Marty Krysiak (soprany), Piotra Olecha (kontratenor), Karola Kozłowskego (tenor), Maciej Straburzyński (bas-baryton). Reportaż dokumentuje inspiracje, powstanie pomysłu i jego realizację. A także pasję i motywacje wykonawców. Wreszcie miłość i radość ze wspólnego wykonywania muzyki.

bohaterowie reportażu "W drodze do Fryderyka" fot. Bartłomiej Stankowiak

W projekcie wziął udział zespół o lubuskich korzeniach Arte Dei Suonatori pod kierownictwem Aureliusza Golińskiego oraz chór kameralny Uniwersytetu Zielonogórskiego Cantus Humanus prowadzony przez dr hab. sztuk muzycznych, profesora i dyrektora Instytutu Muzyki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego Bartłomieja Stankowiaka. Do sukcesu przyczynił się również wydawca i reżyser dźwięku Łukasz Kurzawski. Album wydała firma RecArt.
W reportażu przez swój muzyczny świat poprowadzi główny sprawca sukcesu dyrygent Bartłomiej Stankowiak. To właśnie w jego głowie i sercu wszystko się zaczęło. Poznajemy też współtwórców sukcesu i ich motywacje do pracy i współpracy.



Reportaż "W drodze do Fryderyka" Cezarego Galka z Polskiego Radia Zachód emitowany był w audycji "Słowa i dźwięki" w piątek (5 czerwca 2026) o godz. 13.06 na antenie Programu 2.




***

SRPR