Strona główna > Artykuł

Audycja "Noc z reportażem" i drugi odcinek audioserialu Piotra Kućmy "Dziennik z Mariupola - strona po stronie", "Życie dla delty" i "Odkryłem dla siebie inny świat"

Studio Reportażu i Dokumentu

W audycji "Noc z reportażem" historia Kateryny Sawenko, mieszkanki Mariupola, która od początku wojny na Ukrainie prowadziła dziennik, zapisując codzienny dramat oblężonego miasta. Także o projekcie Life4delta, dzięki któremu naukowcy z Polesia przywrócili unikatową przyrodę w delcie Nidy. I o Piotrze Lasocie i jego drodze do dokumentowania pamięci i etnografii Lubelszczyzny w Bramie Grodzkiej.

bohaterka reportażu "Dziennik z Mariupola - strona po stronie" - Kateryna Sawenko z mężem fot. Muzeum Głosów Cywilów Fundacji Rynata Achmetowa

"Nie żegnajmy się" - drugi odcinek audioserialu Piotra Kućmy "Dziennik z Mariupola - strona po stronie"

W 2025 roku w Kijowie wciąż wyją syreny alarmowe. Zdarza się, że w nocy na miasto spadają rosyjskie rakiety i drony. Po każdym takim ataku Kijów odradza się jak feniks z popiołów, a wraz ze wschodem słońca wraca zwykłe życie. Muzeum Miasta Kijowa, które współpracuje z Muzeum Głosów Cywilów Fundacji Rinata Achmetowa, pozostaje otwarte. To właśnie tam Piotr Kućma odkrywa dziennik Kateryny Sawenko - kobiety, która trzy lata wcześniej, w oblężonym Mariupolu, dzień po dniu opisywała życie w odciętym mieście.
Strona po stronie śledzimy, jak Mariupol zamienia się w klatkę. Katia notuje niemal codziennie - jak topi śnieg, by zdobyć wodę, jak gotuje barszcz między eksplozjami, i jak 8 marca, mimo wszystko, świętuje Dzień Kobiet. Pisze o swojej rodzinie, strachu i tęsknocie za zwyczajnym życiem.
Ostatni raz dzwoni do siostry 5 marca. Jej ostatnie słowa - "Nie żegnajmy się".

Drugi odcinek audioserialu Piotra Kućmy "Nie żegnajmy się" dostępny jest na stronie podcastowej Polskiego Radia polskieradio.pl/reportaze

Posłuchaj pierwszego odcinka na stronie polskieradio.pl/reportaze


"Życie dla delty" - reportaż Ewy Szkurłat z Radia Kraków

Przez dekady delta Nidy była ofiarą intensywnych melioracji. W latach 80. i 90. XX wieku układ hydrologiczny tego unikalnego obszaru został poważnie zaburzony. Brak środków finansowych uniemożliwiał podjęcie kompleksowych działań naprawczych - aż do 2019 roku. Wtedy właśnie ruszył projekt Life4delta, wart niemal 5,5 miliona euro. Aż 60 procent środków pochodzi z dofinansowania Komisji Europejskiej, a resztę zapewnili - Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Województwo Świętokrzyskie, poprzez Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych. W ciągu pięciu lat udało się przywrócić przyrodnicze bogactwo delty Nidy, zgodnie z założeniami Dyrektywy Siedliskowej i Ptasiej. To efekt tytanicznej pracy zespołów hydrologów, ornitologów, malakologów i entomologów. Dzięki ich zaangażowaniu chronione są dziś starorzecza, lasy łęgowe i liczne gatunki zwierząt. W projekt zaangażowanych było kilkudziesięciu naukowców z Instytutu Ochrony Przyrody PAN i Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Ich praca to przykład skutecznej współpracy nauki i administracji na rzecz natury. A to jeszcze nie koniec. Na teren delty powrócą żółwie błotne, sprowadzone z Poleskiego Parku Narodowego. Ich "żłobek" znajduje się w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach, gdzie młode osobniki przygotowują się do życia na wolności.

Reportaż Ewy Szkurłat "Życie dla Delty" dostępny jest na stronie internetowej Polskiego Radia Kraków


Brama Grodzka Teatr NN Brama Grodzka Teatr NN


"Odkryłem dla siebie inny świat" - reportaż Mariusza Kamińskiego z Radia Lublin

Piotr Lasota, obecnie koordynator projektu Historia Mówiona w Ośrodku "Brama Grodzka – Teatr NN", dzieli się swoją niezwykłą drogą życiową - pełną zwrotów, doświadczeń i wewnętrznych przemian. Z wykształcenia technik mechanik i filolog, zawodowo próbował swoich sił między inymi na budowie. Jednak to opowieści o przeszłości - żywe, osobiste relacje świadków historii - poruszyły go na tyle, że postanowił pójść za tą pasją. Trafił do zespołu Bramy Grodzkiej, gdzie zajął się dokumentowaniem historii mówionej. W ramach swojej pracy stworzył między innyi projekty poświęcone etnografii Lubelszczyzny oraz tradycjom pszczelarskim regionu, opierając się na autentycznych wspomnieniach mieszkańców. Dzięki jego zaangażowaniu przeszłość zyskała głos - głos ludzi, którzy ją przeżyli.

Reportaż Mariusza Kamińskiego "Odkryłem dla siebie inny świat" dostępny jest na stronie internetowej Polskiego Radia Lublin



Audycja "Noc z reportażem" emitowana była we wtorek (1 lipca 2025) od godz. 0.05 na antenę Programu 1.


***

SRPR