Strona główna > Artykuł

Ośrodek kultury Arsus traci siedzibę. "Tu jest Ursus" - reportaż Urszuli Żółtowskiej

Studio Reportażu i Dokumentu

Ośrodek kultury traci siedzibę. Na ogrodzeniu napis: Sprzedam budynek bez widoku na morze, ale z widokiem na burmistrza urząd. Dwa tygodnie temu dyrektor ośrodka kultury Arsus otrzymały pismo wypowiedzenia najmu budynku przy ulicy Traktorzystów. Prywatny właściciel nieruchomości jest dla dzielnicy nieuchwytny, ale na ogrodzeniu wywiesił przykuwający uwagę baner.

Dawna fabryka Ursusa w Warszawie. Zdjęcie z 2016 roku fot. Robert Bartosewicz / Polskie Radio

"Tu jest Ursus" - reportaż Urszuli Żółtowskiej

Ośrodek kultury Arsus istnieje od 1950 roku. Wtedy była to placówka zakładowa należąca do fabryki traktorów Ursus. Po 1989 roku prowadzenie domu kultury przejął urząd miasta. Natomiast sam budynek przechodził już czterokrotnie z rąk do rąk prywatnych firm. Obecnie właścicielem budynku jest spółka PT Construction. To jej pełnomocnik na ręce dyrektora domu kultury Bogusława Łopuszańskiego złożył pismo wypowiadające umowę najmu.

- W zeszły wtorek, 30 stycznia po godzinie 9, przyszedł pełnomocnik właściciela budynku i wręczył mi wypowiedzenie najmu. Byłem zaskoczony, bo dopiero co wynegocjowaliśmy nową umowę. Poprzednia kończyła się z ostatnim dniem 2023 roku - mówi  dyrektor Arsusa. - To miejsce żywej aktywności lokalnej, i miejsce związane z historią fabryki i dzielnicy, która rodziła się wokół fabryki. Fabryki już nie ma, niedawno wystawiona została na sprzedaż marka FABRYKI URSUS, ale pamięć o jej historii jest wśród mieszkańców ciągle żywa. Nie ma rodziny, której losy byłyby związane z fabryką...  A teraz kolejny cios w lokalną tożsamość... 

Zobacz też: 

***

Reportaż "Tu jest Ursus" autorstwa Urszuli Żółtowskiej został wyemitowany we wtorek (20.02) o godz. 23.10 w Jedynce.