Strona główna > Artykuł

Melchiory 2023, Grand Prix KRRiT oraz Konkurs Stypendialny im. Jacka Stwory. Znamy laureatów

Studio Reportażu i Dokumentu

Jolanta Rudnik oraz Maciej Jastrzębski zdobyli nagrody dla najlepszych reportażystów radiowych. W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie odbyła się uroczysta Gala Reportażystów Polskich "Melchiory 2023".

Ogłoszono laureatów w konkursach: Melchiory 2023, Grand Prix KRRiT oraz Konkursie Stypendialnym im. Jacka Stwory. fot. C. Piwowarski/Polskie Radio

 • Za nami Gala Polskich Reportażystów. Nagrody dla najlepszych reportażystów radiowych zdobyli Jolanta Rudnik i Maciej Jastrzębski. 
 • Podczas uroczystości wręczono także nagrody Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz nagrody w konkursie stypendialnym im. Jacka Stwory. 
 • Odwołanie w nazwie konkursu do Melchiora Wańkowicza jest przywołaniem najlepszej tradycji polskiego reportażu oraz warsztatu i stylu pracy, do którego sięgają dziennikarze uprawiający ten gatunek.
 • Patronat nad Konkursem i Galą "Melchiorów 2023" objęła Rada Mediów Narodowych. 

Jolanta Rudnik z Polskiego Radia Koszalin została nagrodzona w kategorii "Reportaż Roku" za audycję pt. "Nie do wiary". Jury doceniło doskonały warsztat, wiarygodność tematu, użycie środków radiowych i dociekliwość oraz to jak wiele może zrobić człowiek w poszukiwaniu prawdy, w którą wierzy, ale także jak wiele może zrobić, aby ją ukryć. Jak napisano "jest to wzorcowy reportaż śledczy". 

Tematem reportażu Jolanty Rudnik jest śmierć nurka, który w roku 2012 wraz z kolegami nielegalnie penetrował wrak niemieckiego statku "Wilhelm Gustloff" zatopionego radzieckimi torpedami na Bałtyku zimą 1945. Zginęło wtedy 9 000 a może nawet 10 000 osób. Choć takie wyprawy są zakazane, wciąż marzy o nich wielu polskich nurków. Wrak statku leży zaledwie 23 mile morskie od Łeby i pobudza wyobraźnię. O tym, co tam może się znajdować, krążą legendy. W 1994 roku polskie władze uznały statek za mogiłę wojenną i zakazały nurkowania na wraku oraz w promieniu pół kilometra od niego. Ale co pewien czas pojawiają się informacje o dzikich wyprawach na „Gustloffa”. Jedna z takich wypraw zakończyła się tragicznie. Reportaż „Nie do wiary” to próba przybliżenia tamtych wydarzeń. 

Maciej Jastrzębski z Informacyjnej Agencji Radiowej PR został nagrodzony w kategorii Dokument Roku za reportaż "Za prawdę o Katyniu odebrano mu wszystko".

To historia o Ferdynandzie Goetlu, pisarzu który postawił prawdę ponad własne bezpieczeństwo i karierę. Opowieść głosami córki i syna z bogatym i archiwaliami.

W kategorii Inspiracja Roku nagrodę główną i statuetkę Melchiora otrzymała Dagmara Drzazga z TVP Katowice za znalezienie własnej, trudnej formy opowiadania historii bohatera żyjącego w symbiozie z otoczeniem, w którym przyszło mu żyć.

W tej kategorii jury przyznało honorowe wyróżnienie Beacie Hyży-Czołpińskiej z TVP Białystok za znalezienie swojego autorskiego języka dla stworzenia portretu człowieka takiego jakim on jest.

Wyróżnienia

W kategorii Reportaż Roku przyznano wyróżnienia powędrowały do Michała Kwiatkowskiego z Polskiego Radia Wrocław za reportaż "Teatr Gas" oraz  Alicji Samolewicz-Jeglickiej z Polskiego Radia Gdańsk za reportaż "44 minuty". 

W kategorii Dokument Roku przyznano dwa równorzędne wyróżnienia: Monice Chrobak ze Studia Reportażu i Dokumentu PR za reportaż "Sprawiedliwi" opowiadający w niebywały sposób historię rodziny Ulmów oraz Karolinie Ryniak z Polskiego Radia Lublin za reportaż "Jutro będzie lepiej", który przedstawia historię obozów koncentracyjnych. Autorce udało się odkryć historię nieznaną. 

W kategorii Realizator Roku zwycięzcą został Paweł Antosiewicz z Polskiego Radia Białystok. 

Nagrody KRRiT

Podczas uroczystości wręczono także nagrody Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Grand Prix KRRiT otrzymał Maciej Jastrzębski z Informacyjnej Agencji Radiowej za reportaż "Za prawdę o Katyniu odebrano mu wszystko".  

Jury przyznało także dwie nagrody specjalne: Adamowi Gałczyńskiemu za reportaż "Tryptyk - Ulmowie. Rodzina" oraz Ewelinie Kosałce-Passia za reportaż "Po prostu Korfanty". 

Czytaj także:

Konkurs stypendialny im. Jacka Stwory 

Po przerwie spowodowanej pandemią powrócił Konkurs Stypendialny im. Jacka Stwory kierowany do młodych reportażystów - do 35. roku życia.  

Laureatką konkursu została Aleksandra Sadokierska z Polskiego Radia Białystok za reportaż "Wynurzony w ciszy". 

Reportaż wyróżnia się świetną kompozycją, dobrą dramaturgią, niebanalnymi pytaniami. Autorka nie nadużywa środków audiowizualnych. Pokazuje bohaterów od nieznanej dotąd strony. 

Drugie miejsce zajął reportaż Małgorzaty Lachendro pt. "Barbórecka", a trzecie miejsce zajęła Agnieszka Loch za reportaż "Miłość na stand-upie". 

Podczas czwartkowej Gali Polskich Reportażystów "Melchiory 2023" Prezes Zarządu Polskiego Radia, Agnieszka Kamińska przyznała także NAGRODĘ SPECJALNĄ POLSKIEGO RADIA S.A. Wyróżnienie to otrzymał Paweł Kurek z Informacyjnej Agencji Radiowej. 

Patronat nad Konkursem i Galą "Melchiorów 2023" objęła Rada Mediów Narodowych. 


***

Do konkursu zgłoszono 61 utworów radiowych, nadesłano 28 reportaży i 31 dokumentów.

Jury Konkursu w składzie Krzysztof Gottesman – przewodniczący (redaktor naczelny Studia Reportażu i Dokumentu), Dorota Boniecka-Górny – sekretarz (Studio Reportażu i Dokumentu), Czesława Borowik (Polskie Radio Lublin), Adam Hlebowicz (historyk, dziennikarz), Arkadiusz Gołębiewski (reżyser filmowy), Wacław Holewiński (pisarz, redaktor) wyłonili nominowanych w czterech kategoriach: 

 • REPORTAŻ:
 1. "Nie do wiary" - Jolanty Rudnik z Polskiego Radia Koszalin
 2. "Trzy Marie" Joanny Sikory z Polskiego Radia Białystok
 3. "44 minuty" Alicji Samolewicz-Jeglickiej z Polskiego Radia Gdańsk
 4. "Teatr Gas" Michała Kwiatkowskiego z Polskiego Radia Wrocław
 • DOKUMENT:
 1. "Sprawiedliwi" - Moniki Chrobak, ze Studia Reportażu i Dokumentu PR S.A.
 2. "Za prawdę o Katyniu odebrano mu wszystko" - Macieja Jastrzębskiego z Informacyjnej Agencji Radiowej 
 3. "Jutro będzie lepiej" Karoliny Ryniak z Polskiego Radia Lublin
 4. "Bliscy z przeszłości" - Aleksandry Sadokierskiej z Polskiego Radia Białystok 
 5. "Rola mojego życia" - Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej ze Studia Reportażu i Dokumentu PR S.A
 • INSPIRACJA ROKU: 
 1. Monika Meleń z TVP 3 Kraków
 2. Adam Kraśnicki z TVP 3 Katowice 
 3. Dagmara Drzazga z TVP 3 Katowice 
 4. Tomasz Świątkowski z TVP Historia 
 5. Beata Hyży-Czołpińska z TVP Białystok 
 6. Aleksandra Fudala-Barańska z TVP 3 Katowice 
 7. Wojciech Królikowski z TVP 3 Katowice 
 • REALIZATOR ROKU: 
 1. Jarosław Gołofit z Polskiego Radia Lublin
 2. Piotr Król z Polskiego Radia Lublin
 3. Maciej Kubera z Teatru Polskiego Radia S.A
 4. Paweł Antosiewicz z Polskiego Radia Białystok

***

Celem konkursów oraz Gali Polskich Reportażystów „Melchiory” jest promowanie indywidualności autorskich oraz ambitnych form twórczości radiowej, uhonorowanie reportażystów innych mediów, motywowanie do artystycznych poszukiwań oraz wzajemnych inspiracji. Galę z wręczeniem nagród poprzedziło Ogólnopolskie Seminarium Reportażystów Radiowych.

IAR/ans